Komunikat Jarosława Lange Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w sprawie poparcia w wyborach na prezydenta miasta Poznania.

Koleżanki i Koledzy,

Wysłałem drogą sms-ową (do przewodniczących i członków władz „Solidarności” firm poznańskich) informację o poparciu „Solidarności” dla Ryszarda Grobelnego, który kandyduje na funkcję prezydenta Miasta Poznania.

Na wstępie informuję, że ten temat był przedmiotem dyskusji i decyzji poniedziałkowego zebrania Prezydium Zarządu Regionu.

W najbliższą niedzielę poznaniacy będą wybierali prezydenta Poznania na najbliższe 4 lata. Dla nas – ludzi „Solidarności” – ten wybór ma szczególne znaczenie.

Dlaczego zdecydowaliśmy się – jak nigdy dotąd – wspierać Ryszarda Grobelnego?
Nie rozpisując się nadmiernie podaję dwa powody:

Po pierwsze, w wielu tzw. firmach miejskich mamy „Solidarność” i chcemy zadbać o stabilną sytuację pracowników.  Kandydat PO Jacek Jaśkowiak nie daje takiej gwarancji. Jest nieprzewidywalny. Jest finansistą, więc nie należy się spodziewać z jego strony działań chroniących pracowników.  Spodziewamy się sytuacji odwrotnej, tj. chłodnego, jedynie biznesowego spojrzenia na firmę na zasadzie liczy się zysk, a nie ludzie. Wszyscy znamy ten kierunek działań PO i w ostatnich latach coraz częściej doświadczamy skutków jej polityki nieprzyjaznej dla pracowników i członków „Solidarności”.

Po wtóre, wybór ten ma decydujący wpływ na inne relacje władz miasta
z „Solidarnością”. Nie spodziewamy się, by kandydat PO spełnił nasze oczekiwania zarówno dotyczące jego kręgosłupa światopoglądowego  jak i zaangażowania w sprawy bliskie „Solidarności”.

Wobec powyższego Prezydium Zarządu Regionu zdecydowało o wspieraniu
w niedzielnych wyborach samorządowych kandydaturę Ryszarda Grobelnego, dlatego proszę o skuteczne przekazanie tego apelu w najbliższy  czwartek i piątek członkom Związku i wszystkim pracownikom w Waszych firmach .

Z pozdrowieniami
Jarek Lange Przewodniczący ZR